BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRMENİN 3 BASİT ADIMI

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bilimsel olarak en sağlam yaklaşım, sağlıklı alışkanlıklar edinmek. Yaşadığımız pandemi döneminin belirsizliğinden kaynaklanan stresi, ortadan kaldıramazsınız belki ama bunu yönetmek ve azaltmak sizin elinizde.

Sağlıklı olmak denince, çoğumuzun aklına önce ne yediğimiz ve ne sıklıkla hareket ettiğimiz gelir. Sadece doğru beslenir ve antrenman yaparsak daha iyi görüneceğimizi, hissedeceğimizi ve bağışıklığımızı güçlendireceğimizi düşünürüz. Kaliteli ve düzenli uykunun ne kadar önemli bir rol oynadığını göz ardı ederiz.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK
Bağışıklığımızı güçlendirmenin ön koşullarından sadece bir tanesi. Egzersiz, bağışıklık sistemimizin viral saldırılara karşı daha iyi hazırlanmasına yardımcı olur. Orta yoğunlukta düzenli fiziksel aktivite, biraz daha derin nefes almak, kalp sağlığımızı güçlendirmeniz için yeterlidir.  Amerikan Uyku Tıbbı Akademisine göre, egzersiz yapmak uykumuzu da iyileştirebilir, hatta az miktarda fiziksel aktivite bile daha iyi uyumamıza yardımcı olabilir.

DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENMEK
Bağışıklığı güçlendirmenin diğer bir boyutu da dengeli beslenmek.  Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsak, mevsiminde, taze gıdalar tüketmeli, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız.Uzmanlar, yoğun pazarlama taktiklerine rağmen bağışıklık sistemimizi sihirli bir şekilde güçlendirebilecek hiçbir vitamin veya besin takviyesi olmadığını söylüyor. Hastalıklar ve genetik koşullar nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayan hastalarla düzenli olarak çalışan bilim insanları, bağışıklığı güçlendirici bir mucize formül gerçekten var olsaydı, hastalarının ona ulaşması için her şeyi yapacaklarını söylüyor. Doktor tavsiyesi olmadan alınan besin takviyelerinin, faydadan çok zararı olabileceğini unutmamak gerekiyor.

KALİTELİ GECE UYKUSU
Sadece beslenme ve egzersiz, sağlıklı olma yolunda yeterli olmuyor. Hepimiz uykunun sağlıklı bir hayat sürdürmek için önemli olduğunu biliyoruz. Ruh halimiz, beyin fonksiyonumuz hatta kilomuz gibi her şeyle bağlantılı olan iyi bir gece uykusu, vücudumuzun doğru çalışmasını sağlamak için doğru türde yiyecek ve sıvı tüketmek kadar önemlidir. Kaliteli bir uyku için, doğru beslenme ve düzenli egzersiz kadar önem taşıyor. Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles Kampüsü Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, uyku problemlerinin, özellikle uykuyu sürdürmedeki zorlukların bizleri viral enfeksiyonlara karşı daha duyarlı ve açık hale getirdiğini gösteriyor. Düzensiz uykunun hatta az miktardaki uyku kaybının bile, iltihaplanmayı teşvik eden ve hastalığa daha yatkın hale getiren sinyal moleküllerinin üretimini artırabileceğini kanıtlıyor. Kaliteli gece uykusu, beslenme ve egzersizin faydalarını elde edebilmemiz için eşit bir oyuncu olarak çalışıyor. Kesintiye uğrayan veya yetersiz uyku, vücut ve beyninizin  dinlenmesini engellerken aynı zamanda gün içerisinde aldığınız besinlerin emilimini de olumsuz etkiliyor.

Hızlı bir çözüm aramak insan doğasında var, ancak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yapabileceğimiz tek bir şey yok. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bütüncül bir yaklaşımı benimsemeli ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzını hedeflemeliyiz . 3 basit adım birbirini her açıdan etkiliyor. Birinin eksik veya dengesiz olması, diğerinin faydalarını elde etmemizi engelliyor. Kaliteli gece uykunuza yatırım yapın, sağlıklı ve dengeli beslenin ve düzenli egzersiz yapın.

Sağlıkla kalın.

  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.