Mutluluğa giden tatlı yol…

Hafızayı geliştiren, konsantrasyonu arttıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve insanların kaza riskini azaltan tek bir tedavi keşfedildi. Gerçekten böyle olduğuna inanmak zor gelebilir değil mi? Daha da iyisi, bu tedavi tamamen ücretsiz ve hiçbir yan etkisi yok hatta bundan oldukça keyif de alabilirsiniz. Sağlıklı bir gece uykusu..

Peki sağlıklı bir gece uykusu sadece fiziksel fonksiyonlarımıza yönelik bir tedavi mi?

Mevcut bulgular, uyku kalitesindeki pozitif bir değişikliğin daha ileri aşamalarda daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlığa bağlı olduğunu göstermektedir.İnsanlar kendi mutluluk seviyelerini açıklarken, iyi dinlenmiş olmanın en önemli faktör olduğunu belirtiyorlar.  Daniel Kahneman ve Alan B. Krueger’in, yaşam memnuniyeti üzerine yaptıkları araştırmada uyku kalitesi ile genel mutluluk arasında doğrudan bir ilişki bulmuşlardır. Aslında, uyku kalitesinin günlük ruh halini değerlendirme üzerindeki en etkili faktör olduğunu bulmuşlardır. Gallup anketi de aynı sonuçları elde ediyor: yeterli uyku alan insanlar, hayatlarını daha mutlu olarak değerlendirme eğilimindedirler. Bu bir tesadüf mü?

Uyku miktarında herhangi bir azalma pozitif duyguları azaltıyor. Pozitif duygular normalden dört saat daha az uyuduğumuzda en çok etkileniyor. Şaşırtıcı bir şekilde, tam bir uyku eksikliği ve azalan uyku miktarı, üzüntü veya endişe gibi negatif duyguların artmasından daha fazla pozitif duyguların azalmasına neden oluyor. Bilimsel kanıtlar, sağlıklı uyku almanın pozitif duyguları artırdığını ve negatif duyguları azalttığını göstermektedir. Yeterince uyumadığımızda, duygusal yeteneklerimiz belirgin bir şekilde bozulur ve duygusal olarak tepkisel, sinirli ve dürtüsel hale geliriz.

Serotonin, beyinde ve vücutta çeşitli önemli işlevlere sahip bir nörotransmitterdir. Genellikle “mutluluk hormonu” olarak bilinir, çünkü ruh halini düzenlemede ve duygusal dengeyi sağlamada önemli bir rol oynar. Yeterli serotonin seviyesi genellikle pozitif duygusal duruma, genel zihinsel sağlığa ve iyi bir uyku düzenine katkıda bulunur. Uyku, beyin kimyasını düzenleyen ve ruh halini etkileyen önemli bir nörokimyasal süreç olan serotonin üretimini etkiler. Yetersiz uyku, serotonin seviyelerini azaltır ve dolayısıyla mutluluk, özsaygı ve genel iyi oluş üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Uyku, stresi azaltmaya yardımcı olarak, daha az negatif duygu ve daha fazla pozitif duygu yaşamamıza katkıda bulunur. İyi dinlendiğimizde, zorlayıcı durumlar ve stres kaynaklarıyla daha etkili bir şekilde başa çıkarız. Daha pozitif deneyimler yaşarız ve bu da bizi iyi hissettirir. Uyku, negatif duyguları nötr duygulara dönüştürür; uyandıktan sonra, hiçbir şey değişmemiş olsa bile uyumadan önceki kadar az negatif duygu yaşarız.

Böylece iyi bir gece uykusu sonrasında, daha az gergin hissedersiniz, bu da öfke ve üzüntü gibi zorlu duyguları yönetmeyi daha kolay hale getirir. Duygusal farkındalık, en iyi yaşamınızı yaşamanız için büyük bir fırsattır ve uyku, bize bilinçli ve bilinçaltı duyguları onurlandırma şansı veriyor.

Daha çok uyuyan insanların daha mutlu olduğunu mu yoksa daha mutlu insanların daha çok uyuduğunu mu kesin olarak söyleyemeyiz ama kesinlikle yeterli ve sağlıklı uyku uyumanın daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayata götüreceğini biliyoruz, bu nedenle uykunuzu  göz ardı etmeyin ve iyileştirmeye yatırım yapın.

Tatlı, mutlu rüyalar…

  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.